Konfiguracja sprzętu w TIA Portal

Konfiguracja sprzętu w TIA Portal

Posted By: Sławek Published: 27/05/2019 Times Read: 290 Comments: 0

Konfiguracja urządzeń w oprogramowaniu TIA Portal

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać po utworzeniu nowego projektu, jest konfiguracja sprzętowa. Pozwala ona zdefiniować jakie urządzenia wykorzystywane zostaną projekcie. Oprogramowanie posiada wiele opcji, jednak my skupimy się na tych, które są absolutną podstawą i bez nich nie będziemy w stanie zaprogramować sterownika PLC. Do projektu wykorzystana zostanie jednostka Siemens SIMATIC S7-1200.


1)    Dodawanie urządzeń

        Aby dodać nowe urządzenie, w drzewie projektu znajdującym się po lewej stronie ekranu wybieramy opcję "Add new device"


W oknie, które pojawi się na naszym ekranie wybieramy kategorię - w tym przypadku "Controlers" (Sterowniki). Następnie w drzewie wybieramy dokładny model naszego urządzenia odczytany z tabliczki znamionowej znajdującej się na jego boku ( w naszym przypadku: SIMATIC S7-1200, CPU 1212C AC/CD/Rly, 6ES7212-1BE40-0XB0).


Po zatwierdzeniu wyboru sterownika możemy zauważyć, że drzewo projektu rozrosło się o kilka dodatkowych kategorii. 

Kolejnym krokiem który należy wykonać jest sprawdzenie czy nasz sterownik posiada ustawiony adres IP. Możemy tego dokonać poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na urządzenie w drzewie, a następnie wybranie zakładki "Properties". Wybieramy zakładkę "Profinet" i kolejno "Ethernet addresses". Teraz należy należy uzupełnić pola "IP Adress" oraz "Subnet mask" o IP oraz maskę sterownika.Podstawowa konfiguracja dobiegła końca. Teraz możemy przejść do wgrywania ustawień na nasz sterownik. Prawym przyciskiem klikamy na nasze urządzenie, następnie wybieramy zakładkę "Download to device" i kolejno "Hardware configuration". Nasze ustawienia zostały wgrane na sterownik. Teraz możemy przejść do pisania naszego pierwszego programu.

Tags: TIA, PLC, STEP7, SIEMENS, Hardware

Produkty powiązane z tym wpisem

Comments

Write Comment

zamknij
Jedno konto - wiele możliwości
Kliknij, aby przeglądać produkty.
Twoja sesja nie wygaśnie. Po przełączeniu sklepu nadal będziesz zalogowany.