
Sterowniki PLC EC4P Eaton charakteryzują się dużą pamięcią programu oraz prędkością przetwarzania danych. W ofercie dostępne są sterowniki kompaktowe w 16 wersjach. Urządzenia te mogą pracować jak sterowni autonomiczny lub uczestnik sieci CANopen. Urządzenia przystosowane do montażu w pozycji pionowej oraz poziomej na szynie DIN.
Jednostki centralne EC4P dostępne są w wersji z wyświetlaczem i klawiaturą oraz w wersji bez wyświetlacza. W standardzie zostały wyposażone w 12 wejść cyfrowych, w tym 4 mogę pracować jako analogowe. W zależności od modelu dysponują 6 wyjściami przekaźnikowymi lub 8 wyjściami tranzystorowymi. Dostępne są modele z 1 wyjściem analogowym. Dodatkowo można rozbudować PLC o dodatkowo moduły analogowe oraz binarne. Wszystkie sterowniki PLC Eaton EC4P zasilane są napięciem 24 VDC. Producent zadbał o wyposażenie sterowników w komunikację eayNet/CANopen oraz Ethernet. Pamięć programu to 256 kB. Producent deklaruje możliwość pracy sterowników w przedziale temperatur od -25 do +55 stopni Celsjusza. PLC mogą być bezpieczne magazynowane oraz transportowane w temperaturze -40...70 stopni Celsjusza. Jednostki zostały wyposażone w obudowę z tworzywa o stopniu ochrony IP20.
Podłączenie wyjść przekaźnikowych PLC EC4P
Podłączenie wyjść tranzystorowych PLC EC4P
Konfiguracja odbywa się przy pomocy oprogramowania easy Soft CoDeSys. Narzędzie to daje możliwość programowania w języku: IL; FBD; LD; ST oraz SFC. Ponadto dostępny jest szereg operatorów takich jak operatory: logiczne, arytmetyczne i porównawcze. Easy Soft CoDeSys daje możliwość stworzenia projektu, testowania stworzonych projektów oraz wykonanie dokumentacji. Dodatkowo posiada szereg funkcji ułatwiających programowanie.
PLC EC4 znalazły szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej. Wykorzystywane są do automatyki budynkowej. Znalazły również zastosowanie w branży budowy maszyn oraz urządzeń. Innym przykładem zastosowań są małe transportery czy systemy sterowania oświetleniem.