EASYE4 - przekaźniki programowalne Eaton

EASYE4 - przekaźniki programowalne Eaton

Posted By: Małgorzata Published: 21/05/2021 Times Read: 729 Comments: 0

Przekaźniki programowalne EASY-E4


Przekaźniki programowalne easyE4 gwarantują wydajną pracę w wielu różnych aplikacjach. W porównaniu do swoich poprzedników z serii easy500, easy700, easy800 charakteryzują się większą uniwersalnością, a co się z tym wiąże większymi możliwościami. Z powodzeniem stosowane są w aplikacjach przemysłowych, jak i budynkowych. Sterowniki występują w kilku wersjach napięciowych. 

Charakterystyka PLC EASY-E4


Eaton wyposażył swoje przekaźniki programowalne w zintegrowany interfejs Ethernet, zegar czasu rzeczywistego RTC. W ofercie dostępne są modele ze wbudowanym wyświetlaczem oraz przyciskami, jak i bez wyświetlacza. Ponadto w ofercie są jednostki o napięciu zasilania 12/24 V DC, 24 V AC oraz 230 V AC. 12-punktowe jednostki główne dysponują odpowiednio 8 wejściami cyfrowymi oraz 4 wyjściami cyfrowymi. W zależności od modelu przekaźnik programowalny EasyE4 posiada wyjścia przekaźnikowe lub tranzystorowe. Dodatkowym atutem jednostek o zasilaniu DC jest możliwość wykorzystania 4 wejść cyfrowych jako wejścia analogowe.

blog


Jednostka główna easy-e4 może zostać rozbudowana o 11 modułów, do188 punktów wejść/wyjść. Dodatkowo Eaton daje możliwość łączenia modułów o różnym zasilaniu, co wpływa korzystnie na pracę z EasyE4. Daje to spore możliwości programistyczne. Złącze Ethernet daje duże możliwości komunikacyjne. Ponadto można je programować aż w 4 językach, dzięki czemu każdy operator może pracować na swoim "ulubionym". Inżynierowie mają dostęp do wizualizacji przy pomocy zintegrowanego wyświetlacza, Web servera lub przy pomocy Ethernet. Dzięki zaimplementowanej funkcji przerwań możliwe jest natychmiastowe rozpoznawanie zdarzeń, a co za tym idzie szybkie czasy reakcji. Precyzyjne wskazanie czasu oraz daty jest możliwe dzięki synchronizacji DCF77 z usługą Ethernet. Kolejnym atutem przemawiającym na korzyść tych sterowników jest możliwość stosowania ich na całym świecie dzięki posiadaniu niezbędnych atestów oraz certyfikatów.

Moduły rozszerzeń Easy-E4


Eaton oferuje szereg modułów rozszerzeń do programowalnych sterowników Easy-E4. W ofercie znajdują się moduły cyfrowe, analogowe oraz pomiaru temperatury. Mieszane moduły cyfrowe dostępne są zarówno z wyjściami tranzystorowymi, jak i przekaźnikowymi. Moduł analogowy pozwala rozbudować możliwości sterownika o dodatkowe 4 wejścia oraz 2 wyjścia analogowe. Ponadto w ofercie dostępny jest moduł temperaturowy.

blog




Programowanie sterowników EasyE4


Sterowniki programowalne Easy-E4 od Eaton konfigurowane są za pomocą  przyjaznego oprogramowania easySoft. Narzędzie to daje możliwość programowania sterowników aż w 4 różnych językach programowania. Automatycy maja możliwość pisania programów w następujących językach:

  • LD;                  blog
  • EDP;                blog
  • FBD;               blog
  • ST                   blog

Język EDP jest swojego rodzaju ukłonem w stronę wśród elektryków. Schemat blokowy - FBD - gwarantuje szybki przegląd funkcji ułożonych w formie czytelnych bloków graficznych. Schemat drabinkowy natomiast można powiedzieć, że jest klasycznym językiem programowania w automatyce przemysłowej. Tekst strukturalny jest za to ukłonem w stronę profesjonalistów, dając możliwość efektywnego programowania w formie tekstowej.

Kolejnym ukłonem w stronę użytkowników jest funkcja ustawienie wielopoziomowego dostępu za pomocą haseł. Pozwala to na zabezpieczenie urządzenia przed ingerencją nieupoważnionych osób. Kolejnym atutem jest nadawanie indywidualnych identyfikatorów ID dla pojedynczych jednostek głównych oraz programu. Ułatwia to parowanie programu z odpowiednim urządzeniem/maszyną.

Ponadto sterowniki easy Eaton posiadają szereg zaawansowanych funkcji poprawiających jakość użytkowania. zabudowana funkcja oscyloskopu może być wykorzystywana zarówno w trybie symulacji, jak i pracy urządzenia. Dodatkowo można przeprowadzić bezpośrednią analizę operacji, w oparciu o zarejestrowane charakterystyki. Dzięki wstępnej analizie można zredukować do minimum czas uruchomienia.

Kolejnym atutem systemu easySOFT jest kompatybilność z wcześniejszymi wersjami oprogramowania do przekaźników programowalnych Easy. EasySoft 7 pozwala na otwarcie programów, które zostały napisane na przekaźniki programowalne serii Easy500; easy 700 oraz easy800. Należy również wspomnieć o automatycznej konwersji wizualizacji z poprzedniej wersji na najnowszą easyE4

blog

Zastosowanie sterowników programowalnych Moller Easy-e4


Ze względy na szereg zaawansowanych funkcji Eaton sterowniki PLC sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu. Przykładem zastosowania są aplikacje do kontroli w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Z powodzeniem wykorzystywane są także w prostych procesach powiązanych z budową maszyn. Podobnie jak przekaźniki programowalne LOGO! również i Easy-E4 sprawdzają się w sterowaniu oświetleniem czy roletami witryn sklepowych. EasyE4 od Eaton sprawdzają się również w sterowaniu oświetleniem budynków czy przy aplikacjach do ruchomych schodów. Innym przykładem zastosowań jest system sterowania dzwonkami sygnalizującymi w zakładach pracy. Uznanie zdobyły także w aplikacjach do inteligentnych budynków, które cieszą się coraz większą popularnością.
blog

Tags: PLC EASYE4, przekaźniki programowalne eaton

Comments

Write Comment