Odczyt danych z regulatora DTC za pomocą PLC Delta

Odczyt danych z regulatora DTC za pomocą PLC Delta

Posted By: Albert Published: 18/07/2022 Times Read: 577 Comments: 0

       Wykonanie fizycznych połączeń pomiędzy modułami.

    W pierwszej kolejności należy połączyć sterownik PLC DVP12SA211R z zasilaniem. W przypadku sterownika i ewentualnie modułów ( w naszym przypadku są to moduły DVP16SP11TS, DVP04DA-S2 oraz DVP04DA-S2) do niego dołączonych służą do tego dedykowane złączki wraz z przewodami. Następnie należy podłączyć przewody komunikacyjne w pomiędzy wszystkimi modułami, sterownikami oraz falownikami a panelem operatorskim Weintek.

        Odczyt danych ze sterownika oraz dodatkowych modułów wejścia/wyjścia

  Aby odczytać dane ze sterownika PLC Delta na panelu operatorskim, należy dodać nowe urządzenie do naszego projektu. Musimy znać ustawienia komunikacyjne  sterownika, w moim przypadku jest to sterownik Delta serii DVP i używam domyślnych ustawień dla Modbusa.

blog



Następnie musimy znać adresy rejestrów Modbusa dla danego sterownika PLC. Producent udostępnia tabelkę z takimi adresami. Przykładowe adresy:

blog


        Jeżeli chcemy odczytać np. aktualny stan na wejściu sterownika lub ustawić wyjście binarne, używamy do tego funkcji 0 lub 1 protokołu Modbus i odwołujemy się do odpowiedniego adresu. Tworzymy w wizualizacji obiekt np. przełącznik lub lampkę wskazującą stan bitu.

Przykładowo:

Odczyt wejścia 0 dla sterownika

blog


Ustawienie wyjścia 0 dla sterownika:


blog


Jeżeli do sterownika został dodany dodatkowy moduł wejść/wyjść cyfrowych to jego adresy zaczynają się o 10 dalej niż adresy sterownika. Na przykład odczyt wejścia 0 dla pierwszego modułu wejść/wyjść cyfrowych można wykonać następująco:

blog


       Obsługa modułów analogowych

       Aby odczytać wartości z modułów analogowych należy w programie ISP Soft kliknąć przycisk „Auxiliary design of extension modules”.

blog


Następnie możemy wybrać z listy moduł którego używamy i ustawić dla niego odpowiednie parametry, klikając na opcję „Setup”. Po kliknięciu pojawi się następujące okno:

blog


W pierwszej kolejności należy ustawić tryb działanie naszych modułów. W moim przypadku będzie to tryb napięciowy od 0 do 10V DC. Wybieram wobec tego pierwszą opcję a napięcie ujemne nie będzie odczytywane. Można także podać warunek dla którego program będzie wykonywał naszą instrukcję. W moim przypadku podałem bit M1000 który zawsze jest w stanie wysokim jeżeli sterownik jest w trybie „Run”. Po zaznaczeniu interesujących nas opcji klikamy „Preview” i dzięki temu zostaje wygenerowany gotowy kod programu.

blog


Jeżeli chcemy mieć możliwość odczytu wartości z czujnika to klikamy na opcje od 12 do 15. Pozwalają one na odczyt aktualnej wartości czujnika dla danego kanału. Również można podać warunek po spełnieniu którego instrukcja będzie wykonywana. Musimy także podać numer rejestru który będzie przechowywał wartości z naszego czujnika. Po wszystkim ponownie klikamy na przycisk „Preview” a następnie „Add to List”.

blog


Możemy również odczytać adres komunikacji modułu. Wykonujemy to klikając na opcję numer 31, pozostałe operacje wykonujemy jak powyżej.

Dzięki temu mamy zapisywane wartości z modułów analogowych do rejestrów sterownika. Teraz możemy je wyświetlić na panelu Weintek.

W tym celu wybieramy obiekt „Numerical”, następnie określamy adres z którego chcemy oczytać wartość. Tutaj po raz kolejny przyda się nam tabelka z adresami, możemy na niej zobaczyć że rejestry D o numerach od 0 do 255 mają adresy od 4097 do 4352.

blog


Aby odwołać się np. do rejestru D0 należy sparametryzować obiekt w wizualizacji następująco:

blog

    Obsługa regulatorów DTC1000/DTC2000.

Aby połączyć się z regulatorem należy podłączyć się adapterem do złącza RS485 w dole modułu. Następnie uruchamiamy program DTCOM. W pierwszym oknie wybieramy opcje protokołu komunikacyjnego którego używamy i następnie program sam znajdzie sprzęt do którego się podłączyliśmy.


blog

Jeżeli używamy wielu regulatorów DTC1000/DTC2000 to należy zmienić ich adresy ponieważ domyślnie wszystkie mają adres 1 i w takim przypadku komunikacja nie mogłaby działać. Klikamy na przycisk „DTC SET”. Pojawia się okno z aktualnymi ustawieniami kontrolera oraz ustawieniami które chcemy wgrać.

blog

W oknie „SET TO DTC” wybieramy interesujące nas ustawienia i klikamy przycisk „SET”. Po chwili pasek u góry ekranu powinien zapełnić się i wskazać 100%. To będzie oznaczało że ustawienia zostały wgrane do regulatora. Program DTCCOM udostępnia jeszcze kilka innych użytecznych elementów np. monitor aktualnych wartości, program do zapisywania przebiegów zmiennych procesowych itp.

Po zmianie ustawień komunikacyjnych można wyświetlić dane z regulatora na panelu operatorskim. Aby to zrobić musimy znać adresy zmiennych dla protokołu Modbus, znajdują się one w instrukcji do modułów. Przykładowe zmienne i ich adresy:

blog


Adresy podane są w liczbach szesnastkowych, aby użyć ich w wizualizacji, trzeba przeliczyć je na system dziesiętny oraz dodać 1. Jeżeli np. użylibyśmy wielu regulatorów i chcielibyśmy odczytać górny limit zakresu temperatury (parametr 1002H) należy sparametryzować obiekt numerical następująco:

blog

W tym przypadku numer naszego regulatora wynosi 18.


Tags: DVP12SA211R, DVP04DA, DVP04AD, komunikacja Delta-Weintek

Comments

Write Comment