Charakterystyka sterowników PLC Fatek

Charakterystyka sterowników PLC Fatek

Posted By: Małgorzata Published: 15/05/2019 Times Read: 1122 Comments: 0

Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i ich możliwości sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie programistów i automatyków. Ponadto producent zachęca klientów rozwiązaniami dopasowanymi do ich potrzeb poprzez, np. szeroką gamę urządzeń, akcesoriów czy darmowe oprogramowanie. Spośród wszystkich produktów znajdujących się w tak zróżnicowanej ofercie firmy szczególniej jednak zwrócimy uwagę na urządzenia, jakimi są sterowniki PLC.


Definicja sterownika PLC

Sterownik PLC, a dokładniej programowalny sterownik logiczny (z ang. programmable logic controller - PLC) jest to uniwersalne urządzenie mikroprocesorowe przeznaczone do sterowania pracą maszyny lub urządzenia technologicznego. Przystosowanie sterownika PLC do wykonywania takiej pracy polega na wprowadzeniu do jego pamięci żądanego algorytmu działania sterowanego obiektu, zapisanego w przeznaczonym dla sterownika języku programowania. Zwykle wyposażany jest w odpowiednią liczbę i rodzaj układów wejściowych zbierających informacje o stanie obiektu i żądaniach obsługi oraz odpowiednią liczbę i rodzaj układów wyjściowych połączonych z elementami wykonawczymi, sygnalizacyjnymi lub transmisji danych.


Firma Fatek na polskim rynku - wprowadzenie

Fatek Automation Corporation to firma zajmująca się od 1992 roku produkcją sterowników swobodnie programowalnych. Na rynku polskim pojawiła się w roku 2004.

Oprócz istniejących do tej pory na rynku polskim sterowników z serii FBs, od 2011 roku pojawiły się również sterowniki microPLC i nanoPLC z serii B1 i B1z. Ich cechy i łatwość obsługi sprawiają, że polscy producenci i integratorzy systemów coraz częściej decydują się na wymianę dotychczas używanych sterowników na urządzenia Fatek. Dzięki temu sterowniki PLC firmy są obecnie jednymi z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w branży mechanicznej. Mianowicie, stosowane w automatyce przemysłowej jako elementy logiczne, uczestnicząc w procesie sterowania urządzeniami i maszynami, wykonują procesy technologiczne zaprogramowane przez administratorów systemów sterowania.

Sterowniki programowalne PLC marki Fatek mogą być stosowane w jednostkowych maszynach stanowiskowych, jak również w całych liniach produkcyjnych. Dostępność do kodu, możliwość zaprogramowania 512 wejść i wyjść, a także łatwa konfiguracja, sprawiają, że sterowniki te często znajdują zastosowanie nawet w profesjonalnych zakładach przemysłowych, w dużych liniach produkcyjnych. 


Opis serii sterowników PLC Fatek


1.  Seria FBs

FBs to najdłużej istniejąca seria sterowników PLC firmy Fatek na rynku polskim. Kompaktowe urządzenia zostały podzielone na trzy grupy ze względu na cenę i funkcjonalność. Są to: sterowni-ki ekonomiczne (MA) przeznaczone do prostych aplikacji; zaawansowane (MC) – umożliwiające ob-sługę do 49 ustawień przerwań o różnych priorytetach, z wbudowanym RTC oraz wejściami i wyjścia-mi o częstotliwości do 200 kHz oraz najbardziej zaawansowana rodzina sterowników MN, dedykowanych do pozycjonowania (głównie sterowania serwonapędami), wyposażonych w wejścia/wyjścia różnicowe o częstotliwości 920 kHz. Ciekawym rozwiązaniem dla zaawansowanych aplikacji związanych ze sterowaniem ruchem są moduły do obsługi sprzężeń zwrotnych. Na tym polu Fatek dysponuje modułem do obsługi sygnałów z resolwerów czy enkoderów absolutnych.

 Sterowniki PLC Fatek oparte na tej serii znakomicie nadają się do celów sterowania oraz diagnostyki procesów technologicznych. Oprócz jednostek głównych w konkurencyjnej cenie, w ofercie znajdują się także moduły rozszerzające funkcjonalność systemu oraz niezbędne akcesoria. Wszystkie sterowniki PLC z serii FBs można rozszerzyć do 512 wejść i wyjść cyfrowych oraz 128 wejść i wyjść analogowych oraz 5 portów komunikacyjnych. W ofercie znajduje się również szereg modułów specjalnych: tensometrycznych, potencjometrycznych, do obsługi LED i inne. 


Ogólne dane techniczne:

  • zasilanie 100-240 VAC, 12 lub 24 VDC,
  • wbudowany zasilacz 24 VDC / 400 mA,
  • do 512 punktów wejść/wyjść (po rozszerzeniu o dodatkowe moduły),
  • 128 punktów wejść/wyjść analogowych (12/14-bitowa rozdzielczość),
  • RTC w sterownikach MC i MN,
  • opcja zastosowania nieulotnej pamięci FLASH na program i dane,
  • 49 ustawień przerwań o różnych priorytetach,
  • 4 szybkie 32-bitowe liczniki liczące w różnych trybach pracy,
  • 8 cyklicznych timerów sprzętowych o różnych podstawach bazowych,
  • 5 portów komunikacyjnych w standardzie Ethernet, RS232, RS485,
  • protokoły FATEK, MODBUS RTU / ASCII, CANopen,
  • możliwość połączenia do 254 sterowników PLC w sieci,
  • możliwość programowania PLC przez modem lub Ethernet,
  • obsługa modułów GSM,
  • możliwość stworzenia własnego protokołu komunikacyjnego.


Sterowniki PLC Fatek posiadają intuicyjne oprogramowanie WinProladder (dostępne bezpłatnie ze strony internetowej producenta) oraz szereg dostępnych dokumentacji. Obecnie mają również przedłużoną gwarancję.

    2. Seria B1

B1 to seria tzw. sterowników micro-PLC przeznaczonych do prostych aplikacji. Ta seria sterowników PLC jest rozszerzalna do 80 wejść/wyjść cyfrowych (o częstotliwości do 50 kHz). Zalecane zasilanie wynosi 230 VAC lub 24 VDC. Urządzenia z tej serii posiadają moduły analogowe (różne kombinacje w zależności od wersji modułu – najczęściej zawierają 4 wejścia i 2 wyjścia analogowe) i 3 porty komunikacyjne, a także moduły temperaturowe pod czujniki NTC. Obsługuje ona porty RS232, RS485 oraz Ethernet. Spośród wybranych modeli z tej serii producent oferuje wersje z tzw. obudową SLIM – urządzenia są mniejsze objętościowo w porównaniu do oryginalnego wariantu. Zaletą tej serii jest fakt, że można tworzyć dla niej projekty z tego samego programu, jak na każdym innym sterowniku PLC firmy Fatek. Daje to możliwości łatwego modyfikowania istniejących projektów, jak również i użycia fragmentów kodów źródłowych występujących w innych projektach na różnych urządzeniach.


3. Seria B1z

Seria sterowników PLC B1z jest najprostszą z dostępnych  na polskim rynku produktów marki Fatek. Urządzenia z tej serii nie są rozszerzalne – nie można zwiększyć liczby dostępnych wejść komunikacyjnych i cyfrowych. Posiada port RS232 z protokołem Fatek. Obsługuje maksymalnie do 40 punktów wejść/wyjść cyfrowych. Zalecane zasilanie wynosi 230 VAC lub 24 VDC. Ze względu na cenę i funkcjonalność sterowniki PLC B1z z powodzeniem mogą zastąpić zestawy styczników czy przekaźniki programowalne.

Spośród wybranych modeli z tej serii producent oferuje wersje z tzw. obudową SLIM – urządzenia są mniejsze objętościowo w porównaniu do oryginalnego wariantu. Zaletą tej serii, podobnie jak serii B1, jest fakt, że można tworzyć dla niej projekty z tego samego programu, jak na każdym innym sterowniku PLC firmy Fatek. Daje to możliwości łatwego modyfikowania istniejących projektów, jak również i użycia fragmentów kodów źródłowych występujących w innych projektach na różnych urządzeniach.

Tags: plc fatek, sterowniki plc, plc fatek fbs, plc fatek b1, plc fatek b1z

Comments

Write Comment