Systemy wejść oraz wyjść ET200 MP Siemens
Sterowniki modułowe pozwalają na obsługę znacznie większej liczby wyprowadzeń niż klasyczne sterowniki kompaktowe. Obsługują bardziej rozbudowane procesy produkcyjne. Zawdzięczają to większej pamięci programu. Złożone algorytmy i obszerny kod, nie stanowią problemu. Producenci często wprowadzają dodatkowe ułatwienia i zabezpieczenia wpływające na ich niezawodność i wydajność. Przykładem jest możliwość połączenia dodatkowego zasilania, dostęp zdalny, zabezpieczenie przed zmianą polaryzacji itd. Dostępne są też moduły rozszerzeń w które można wyposażyć sterownik. Ich zastosowanie daje nam możliwość komunikacji z wykorzystaniem portu RS232/422/485, komunikacji punkt – punkt i innych. Kolejnym przykładem może być zastosowanie modułu licznikowego odpowiedzialnego za zliczanie i pomiary. Różne konfiguracje sprawiają że sterownik staje się przystosowany do indywidulanych potrzeb.
Sterowniki Siemens serii ET 200 MP
SIMATIC ET 200 MP to modułowy system zdalnych wejść/wyjść. PLC ET200MP Siemens wykonany został w obudowie z wysokiej jakości materiałów o stopniu ochrony IP20. Urządzenie dedykowane jest do uniwersalnych zastosowań.
Jednostka złożona jest z komponentów takich jak:
- Moduł interfejsu, pozwalający na komunikację z wszystkimi sterownikami pracującymi w oparciu o standard PROFINET IEC 61158 lub Profibus,
- Nawet do 30 modułów wejść/wyjść w różnych kombinacjach działających bez stacji ET 200MP,
- Moduł zasilający (opcjonalnie),
- Moduły bezpieczeństwa w razie awarii,
- Wyżej wspomniane modułu rozszerzeń: moduły wagowe, moduły komunikacji, moduły licznikowe,
- Szyna montażowa z zintegrowanym top-hat rail,
- Istnieje też możliwość zakupu dodatkowych akcesoriów, takich jak terminale, dodatkowe switche, moduły terminujące i złącza zasilania,
- System instalacji i doprowadzeń okablowania jest łatwy. Szybkość działania zapewniona jest przez komunikacje PROFINET lub Profibus.
Cechy sterownika:
- Kompaktowa budowa,
- Przednie złącze wyposażone w 40 pinów,
- Zintegrowany koncept ekranowania dla sygnałów analogowych pozwalający na niezawodną pracę
- Łatwość w lokalizacji usterek dzięki diodom odpowiednio przypisanym dla każdego z wejść,
- Elastyczność, prostota i łatwość w modyfikacji okablowania.
Standard Profibus
Standard Profibus jest przeznaczony specjalnie dla sieci przemysłowych czasu rzeczywistego, w której może się znajdować nawet 127 sterowników. Prędkość transmisji odbywa się od 9600 bit/s do 12000 kbit/s.
Komunikacja w takiej sieci odbywa się na zasadzie master/slave lub master/master.
Sieć Proifinet
Profinet to sieć wykorzystywana w wielu dziedzinach automatyki. Działa w oparciu o standard Industrial Ethernet. Dane w sieci przesyłane są pomiędzy warstwami. Standard pozwala na komunikację w wszystkich poziomach struktury danej sieci.
Dodatkowe funkcje systemowe:
- Zwiększona dostępność komunikacji dzięki MRP i MRPD w sieci PROFINET,
- Aktualizacja oprogramowania dla modułów interfejsów i modułów wejść/wyjść pozwalająca na rozszerzenie funkcji,
- Automatyczne przydzielenie adresu przez LLDP, lub manualne przez portal TIA.
- Współdzielenie urządzenia dla 2-4 sterowników.
Zalety zastosowania ET200MP
- Wysoka dostępność dzięki wsparciu mechanizmów redundancji połączonych z S7-1500 R/H,
- Wydajność w przesyłaniu danych dzięki mechanizmom PROFINET,
- Różnoraka funkcjonalność modułów,
- Skalowalność konstrukcji,
- Skrócenie czasu w przypadku przestoju
Oprogramowanie
Do zaprogramowania sterowników serii ET 200 MP Siemens dostarcza odpowiednie oprogramowanie. SIMATIC STEP 7 to prosty i intuicyjny w obsłudze program. Kodowanie w języku drabinkowym, z pewnością nie sprawi większego problemu nawet dla mniej doświadczonych osób. Jest to dodatkowy plus wyboru właśnie tego sterownika.
Aplikacje
Dzięki swojej funkcjonalności i skalowalności, pozwalającej na dostosowania do miejsca zastosowania. SIMATIC ET200 MP znajduje swoje przeznaczenie w wielu aplikacjach. Pozwala na montaż w szafach sterowniczych zapewniając ochronę IP20. Interfejs PROFIBUS gwarantuje bezproblemową integrację z istniejącymi systemami. Najczęściej stosowane są w aplikacjach przemysłowych. Sprawdzają się w sterowaniu skomplikowanymi i wymagającymi procesami. Zastosowanie modułów bezpieczeństwa jest idealnym rozwiązaniem w inżynierii bezpieczeństwa.